Jau tumsaa nolaizoties Tongaa ar AirNewzealand lidmasinu, rodas jautaajums, vai tiesam esam ieradusies starptautiskaa lidostaa - beerni skrien preti pa skrejcelu saigaidiit savus vecaakus, taalumaa redzamas cuukas uz ielas - labi veel, ka no lidmasinas nav jaizkapj, sluucot lejaa pa rezerves izejas celinu, bet gan pa trepem, ko melniigsneeji liela auguma viiri piestumj pie lielaa Boeinga 757. Un pirmais iespaids - Tongaa nemaz nav tik karsti kaa bijam pirms tam iedomajusies.
Tonga sastaav no 171 mazas salinas, kas sadalitas 3 salu grupaas - nakamaja riitaa mums ir javeic taalaakais lidojums uz nakamo no sim salu grupam, bet nakts jaapavada Tongatapu salu grupas galvaspilseetaa Nukualofaa - jaa, jaa, Tongas galvaspilseeta -izklausaas paarliecinoshi! Kad jau esam vienojushies ar vieteejiem iedziivotaajiem par naktsmajam, dodamies uz viesu namu salas otraja galaa - tatad jabrauc cauri galvaspilseetai. Kad braucienaa ar mikrinu bez logiem esam jau pavadiijushi vairaak kaa 30min, rodaas divi jautaajumi: 1)kaapeec mees nebraucam aatraak par 15km-h? 2)kur ir galvaspilseeta? Vietejo atbildes: 1)celaa var gadiities cuukas, beerni, bedres vai arii vieteejaa armija 2)taa arii ir galvaspilseeta!!! un tumsa visapkart, jo elektriiba daudziem uz nakti ir atsleegta - generaatori visu nakti nedarbojas!
Otrajaa dienaa jau pirms saulleekta esam vieteejaa lidostaa (jaa, arii ir iekshzemes lidojumiem ir atseviska lidosta), lai lidotu uz VaVau salu grupu, kas atrodas krietnaa attaluma no siis salu grupas, taa kaa esam gatavi paarsteigumiem!
Pirms celojuma uz Tongu, meeginaajaam rezerveet kaadu viesu namu, hosteli vai ko liidziigu. Tikai tagad saprotam, cik tas ir bijis mulkiigi. Ja kaadam viesu namam arii ir rezervaacijas iespeejas internetaa vai arii vinu maajas lapaa, tad vini sen par taadaam lietaam ir aizmirsusi un nemaz neveelaas atcereties, jo uz salas ir citas raizes - daudz svarigakas, piemeram: kad pienaaks praamis ar paartiku (no diviem pramjiem palicis ir tikai viens, jo meenesi pirms musu atbrauksanas otrs tragiski nosliika) vai ari baznicas apmeklejums dazreiz pat vairakas reizes diena, nemot vera ka tongiesi ir LOTI ticiigi cilveeki. Jaatzime, ka galu gala mums tomer izdevas rezerveet Falee (no kokiem piita buudina) viesu namaa, kura ipasnieki ir Amerikaani, kas visa gimene (vecaaki un vinu deels) parcelusies seit uz dzivi no Havaju salaam pec divus gadus ilgas pasaules izpetes, meklejot to drosako valsti. Vinu izvele ir kritusi par labu Tongai!
Peec lidojuma ar loti mazu lidmashiinu (pilots taja pilda gan stjuarta, gan mehanika pienakumus), lidostaa muus draudziigi sagaida viesu nama saimnieks un ved jau atkal uz otru salas galu, kur atrodaas vinu baazes vieta. Shoreiz brauciens pa salu skiet pavisam citaadaaks - ir gaish! Kad plaapaajot ar saimnieku, vins mums paraada, kur ir vieteejais auglu tirgus, vieniigaa vieta uz salas, kur var iegadaties olas, jo jau kaadu laiku paartikas kugis svaigas seit nav piegaadaajis, vieniigaa picerija, saprotam, ka uz salas viss ir vieniigais, lieki piebilst, ka esam vieniigie latvieshi, par kuriem kaads te ir kadreiz dzirdejis!:) Saimniens mums ari raksturo salaas dzives tempu - kaadu dienu, vinam braucot ar auto, taurins, garaam lidojot, vinu apdzinis!
Gala punktaa mums sagaida parsteigums - vieta, kur atrodas ¨viesu namins¨ - no kokiem piitaa budina - ir kaa uz pastkartites - esam pashaa Klusaa Okeaana krastaa, kur zilganzalais uudens ir ap 21 graadu silts un tam cauri spiid koralli! Apstaigaajot vieteejo pludmali, nepatikami ir secinat, ka lielu launumu shai paradiizei nodara plastmasas izstradajumi, jo Tongieshi pagaidaam to nav iemaacijushies skirot vai mest konteineros (kurus te nemaz neredzam), tie tiek nomesti kruumos, okeaana dziilees vai kur pagadaas uz ielas, lidz tos samida cukas, kas te skiet ir vairak kaa pasi cilveki (bet kas pats galvenais - kaa mums paskaidro havajieshu puika - katrai cukai IR savs saimnieks).
Naakoshajaa dienaa mums rodas lieliska iespeeja apmekleet Tongan Fiest, kur ar priekshnesumiem uzstaajas vieteejie Tongieshi! Bet pats galvenais, vini ir sagatavojushi tradicionaalos Tongieshu eedienus - svaigi kauta cuuka cepta uz uguns speciaalaa meercee, jeela zivs ipashaa coconut marinaadee, dazhados veidos pagatavota svaigi kautu caalju galja, papaijas salati utt, bet kaa punkts uz i - uz meeles kustoshais Tongieshu saldais. Jaa, bet viss te tiesham paarsvaraa ir svaigi kauts, jo ledusskapji teeree daargo elektriibu, taapeec tos vini labaak nelieto! Peec ´oficiaalaas´ sviniibu daljas, vieteejie viiri tiekaas zaales vienaa sturi pie vienotas lielas blodas, kas ir jebkura pasaakuma svariga sastavdalja.Tachu, kaa velak secinam, so ritualu - Kava party - vini, skiet, piekopj gandriz katru vakaru un nemaz nerodas nepieciesamiba kaut ko svinet. Lielajaa blodaa lidz malaam tiek iepildits maalveidiiga satura dzeeriens, ko sauc par Kavu. Tas tiek pagatavots no ipasha Kavas koka sakneem un ir tas ir bez toksiskas iedarbibas, tachu dodot patiikami dzilu miegu un relaksaaciju. Parasti shim Kavas saknes pulverim tiek uzliets uudens un tas viss tiek nokaasts caur sieviesu zeki. Mees gan nekaadas izmainas sajuutaas neizjutaam, dzerot sho dziru, tachu rituaals ir pietiekoshi interesants, lai tajaa piedaliitos - viens no viiriem speelee gitaaru un tad visi, kopaa dziedot, no viena kausa bauda maisiijumu (kas gan, jaatzist, tiesham garsoja peec maliem).
Protams, pats galvenais un skaistaakais Tongaa ir pludmales un klusaa okeaana uudens, taapeec arii peec iespeejas vairaak laika pavadaam gan staigaajot pa pludmaleem, gan snorkleejot zem uudens, gan puukojot (to gan dara tikai viens no mums). Puukoshanas vieta te ir perfekta - veejsh nevienu dienu te nebija mazaaks par 12m/s un laizhot pa lielo okeaanu, uudens ir tik caurspiidiigs, ka dazhbriid var redzeet kraasainas zivis papeldam garaam. Skaista ir sii vel daudziem nedzirdeetaa vieta!