Existing Member?

Merve Selenayi Travel Blog

Sadece Istanbul

TURKEY | Tuesday, 21 July 2015 | Views [349]

Istanbul inanılmaz güzellikte olan https://www.tranigo.com ve burası hakikaten Osmanlı imparatorluğu ve Roma İmparatorluğu zamanında yapılmış çok özel yapılar ve binalar bulunmaktadır. Her biri dünyanın en büyük ve en güzel yapıları vardı. Özellikle ise Istanbul oldcity tam ortasında bulunan Blue Mosque gittik. Blue MOsque Mimar sedefkar Mehmet efendi tarafından yapılmıştır. 1699 yılında ise çok özel bu yapı 7 yılda inşa edilmiştir. HAtta burası Osmanlı İmparatorluğu Sultan Ahmet adına yapılmıştır. Sultan Ahmet istanbul'un en güzel yerine yapılmış olan Blue mOsque şehrin her noktasından gözükmektedir. Blue Mosque ait 6 adet çok ince uzun ve çok zarif olan minaresi ve kubbesi vardır. Istanbul Blue Mosque ise içinde ise Mosque adını veren özllikle mavi renkli olan iznik seramikleri süslenmiş olup ayrıca burada el yazması hat yazıları vardır.


Blue MOsque tam karşısında ise Türk islam müzesi   bulunmaktadır. MAgnificent Sultan Suleyman Veziri olan İbrahim Paşa ait olan konak çok güzel tadilat ve restorasyon sonrası Türk islam müzesi olarak hizmet vermektedir. Hatta burası ise çok güzel türk el sanat eserleri ve özellikle çok büyük olan el dokuması ipek ve yün halılar ve kilimler burada sergilenmektedir. Hippodrome ise istanbul'un Doğu Roma imparatorluğu zamanında yapılmış ve burası arena olarak kullanılmıştır. Mısır'dan 2 adet obelisk ve Yılanlı sutun getirilmiştr. Son olarak ise Alman imparatoru OSmanlı Sultan Abdulhamit hediye olarak alman çeşmesi yaptırmıştır. Topkapi Palace ise HAgia Sophia hemen yanından başlayıp sahile kadar uzanan Has bahçe içinde bulunmaktadır. Sultan mehmet zamanında istanbul Osmanlı imparatorluğun başkenti yapmıştır. 

TROY

Troy açık hava üzesine gittik ve gerçekten burası çok geniş alana yayılmış ve burası ise hakikaten çok güzel bir antik kent. Öncelikle çok sayıda katmandan oluşmaktadır.  her bir katman ise farklı bir medeniyet bulunmaktadır. ilk katmanda ise 90 metre genişliğinde olan bir kale bulunmaktadır. Troy kenti Canakkale ili sınırları içerisinde olup burası Canakkale deniz ve boğazına hakim bir bölgede bulunmaktadır. Troy hakkında ise son olarak ise 2002 yılında Brad Pitt oynadığı Troy filmi vardır ve Troy filminde kullanılan at heykeli Canakkale sahil parkında bulunmaktadır. Troy olan gezimiz sırasında ise TRoy hakkında çok sayıda belgesel kitap dergi ve ilk olarak ise Hemeros ileyda destanında buunmaktadır. Troy at heykeline saklanmış olan 10-15 asker gizlice Troy at heykeline saklanmış bir biçimde ise Troy kale kapısından içeri girer. içerdeki, askerler gizlice Troy kale kapısını açarlar ve dışarda bulunan asker ve ordu içeri girer ve savaşı kazanan taraf olur. Son olarak ise Troy antik kent çok  güzel ve çok muhteşem bir kent.

 

CAPPADOCIA

Cappadocia tours harika bir doğa harikasıve burası Unesco tarafından sit alanı olarak soruma altındadır. Cappadocia çok geniş alana yayılmış ve burası Unesco tarafından dünya miras listesinde bulunmaktadır. CAppadocia ise oluşumu ise Hasan DAğ çıkan lav soğuması buharlaşması ve yağmurların ve rüzgarların etkisiyle oluşmastır. Cappadocia ise ilk olarak ise Urgup special cave otel burası ise dünyada sadece cappadocia bölgesinde bulunmaktadır. Cappadocia otel ise yazları serin kışın ise sıcak olan doğal bir havalandırma sistemi bulunmaktadır. Cappadocia ise sabah erkenden çok güzel kahvaltı yaptık ve açık hava tamamı organik ve doğal olan sabah kahvaltısı bulunmaktadır.


Cappadocia uc hisar gittik ve burası ise cappadocia en yüksek tepesi ve buradan çok güzel manzarası vardı. Burada çay bahçesi vardı ve buradan muhteşem cappadocia manzarası seyrederek çay ve kahve içtik. Sadece ise sırayla ise Goreme açık hava müzesi gittik ve burası ise cappadocia çok geniş alana yayılmış. Burada ise çok sayıda cave ve peribacaları vardı ve insanlar burada yaşamışlar ve dini ibadetlerini yapmışlardır. Saklı cave kilise içinde ise çok güzel isa peygamber ve mary resimleri ve mozaikleri ile süslenmiştir. Sonolarak ise Demirkazik ve derinkuyu 5-7 katlı yeraltı şehirleri bulunmaktadır. İnsanlar burada sadece şarap ekmek ve su ile yaşamlarını devam ettirmişlerdir.

 

BURSA

Bursa kenti klasik osmanlı imparatorluğu mimarisi ile yapılmış evlerden oluşmaktadır. Özellikle bu evler ise evlerin önlerinde çok güzel çiçekler ve ağaçlar ile
süslenmiş bahçesi ile süslenmiştir. Hatta Bursa kenti çok ağaçlık ve ormanlık olduğundan dolayı yeşil Bursa olarak bilinmektedir. Bursa kenti Uludağ gittik ve
teleferik ile Bursa Uludağ vardık. Bursa Istanbul Bosphorus Cruise Uludağ yazın çok sayıda olan special piknik alanları bulunmaktadır. Bursa Uludağ kışın ise çok popüler olan bir kayak merkezi  ve Türkiye'nin en büyük kayak pisti burada bulunmaktadır. 600 yıllık olan BUrsa Koza Bazaar gittik ve burada ise ipekten yapılmış eşyalar ve el dokuması halılar ve kilimler satılmaktadır.


Bursa kenti yolculuğumuza OLdcity tur rehberimiz ile buluştuk ve private Bursa Tours katıldık. Tur rehberimiz bize Bursa hakkında çok detaylı bilgi anlattı. Bursa kentinde çok sayıda medeniyet yaşamıştır. Osmanlı imparatoru Sultan Yıldırım Beyazit zamanında ise Bursa Ulu Mosque gittik. Bursa Ulu MOsque ait 20 adet kubbesi ve Ephesus Tours 2 adet minaresi vardı. Bursa Ulu MOsque içinde ise çok güzel mermerden yapılmış olan su fiskiyesi ve şadırvan bulunmaktadır. Bursa Ulu Mosque içinde çok güzel olan iznik seramikleri ve el yazması hat yazıları bulunmaktadır. Bursa kenti osmanlı imparatorluğun kuruluşu burada olmuştur. Bursa kenti osmanlı devletin ilk başkenti olmuştur.

Tags: gezi, istanbul, seyahat, turkey

Add your comments

(If you have a travel question, get your Answers here)

In order to avoid spam on these blogs, please enter the code you see in the image. Comments identified as spam will be deleted.


About merveselenayi


Follow Me

Where I've been

Photo Galleries

My trip journals


See all my tags 


 

 

Travel Answers about Turkey

Do you have a travel question? Ask other World Nomads.